Menu

Ekspert Finansowy - Jak oszczędzać

Oszczędzanie - budżet domowy, metody i sposoby na zarabianie

Jak zacząć oszczędzać w Nowym Roku

ekspertfinansowy

save1710217_640

Zbliżający się nowy rok to idealny moment na postawienie sobie nowych wyzwań. Warto wśród tych postanowień noworocznych znaleźć miejsce na kwestie związane z oszczędzaniem, jednak, aby zadanie to zakończyło się powodzeniem, niezbędny jest dobry i skuteczny plan. Jak zacząć oszczędzać pieniądze w nadchodzącym roku? Oto kilka sprawdzonych metod, które pozwolą nam sprostać temu finansowemu wyzwaniu.

 

Zaplanuj roczny budżet

Pierwszym i zarazem jednym z najtrudniejszych kroków, jest zaplanowanie budżetu na cały rok. Należy w nim określić, jakie wydatki czekają nas w poszczególnych miesiącach, biorąc pod uwagę te podstawowe na jedzenie, opłaty, sport, edukację czy komunikację, jak i dodatkowe w postaci wyjazdów na urlop, zakup prezentów etc. Gdy stworzymy już taki miesięczny plan wydatków, zastanówmy się, w jakich obszarach możemy zaoszczędzić. być może dotychczas kilka razy w tygodniu jedliśmy na mieście? W Nowym Roku zamieńmy jedzenie na wynos na domowe obiadki - oszczędność gwarantowana! Wiedząc już, na jakich wydatkach możemy zaoszczędzić, łatwiej nam będzie ustalić cel, o którym nieco więcej można przeczytać w dalszej części artykułu.

 

 

Postaw realny cel

Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu jest określenie mierzalnego i realnego celu. Zamiast więc stawiać sobie dość rozmyte postanowienie “Będę oszczędzać”, rozsądniej będzie określić, np. “Co miesiąc odłożę 150zł”. Dzięki temu będziemy mieć cały czas kontrolę nad realizacją zamierzonego planu. Cel bowiem zostanie osiągnięty tylko wówczas, gdy przez 12 miesięcy w naszej skarbonce zgromadzimy łącznie zaplanowaną kwotę, czyli w przypadku podanego przykładu - 1.800zł.

 

 

Brak wymówek

 Jedną z największych przeszkód w realizacji celu finansowego jakim jest oszczędzanie, są wymówki: trafiliśmy na niepowtarzalną okazję zakupu nowego sprzętu, więc w tym miesiącu nie możemy już odłożyć nic do skarbonki, szef nie dał premii czy zwyczajnie, w tym miesiącu za dużo wydaliśmy na jedzenie. W ten sposób można by co miesiąc znaleźć powód, który jest przeszkodą w oszczędzaniu. Jak poradzić sobie  z tego rodzaju wymówkami, które czyhają na nas każdego dnia?

Przede wszystkim rozłóżmy kwotę, którą masz w planie odkładać miesięcznie na mniejsze transze, np. jeśli naszym miesięcznym celem jest odłożenie 150 zł, odkładajmy do skarbonki 5 zł każdego dnia. Ustawmy sobie powiadomienie w telefonie, które codziennie będzie nam przypominało o tym obowiązku, dzięki czemu unikniemy wymówki w postaci: “zapomniało mi się…”. Nawet nieplanowany zakup w ciągu miesiąca nie powinien być dla nas przeszkodą. Jeśli trafi się on, np. pod koniec miesiąca, kiedy nasze portfele zwykle pustoszeją, dobrym pomysłem będzie pożyczka 500zł, na której spłatę będziemy mieli nawet miesiąc. W tym czasie naszym zadaniem będzie takie zaplanowanie przyszłych wydatków, aby wystarczyło zarówno na codzienne opłaty, jak i spłatę zobowiązania i oczywiście odłożenie oszczędności. Brzmi nierealnie? Wszystko jest do zrobienia przy odrobinie systematyczności i dyscypliny.

Osiągnięcie sukcesu w oszczędzaniu nie jest łatwe i często wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Aby jednak gromadzenie oszczędności nie było frustrujące, warto zaplanować je od początku do końca z głową, zgodnie z naszymi wskazówkami. Dzięki temu przyszły rok zakończymy bogatsi o założoną kwotę oraz dumni ze swojej cierpliwości oraz zdyscyplinowania.Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • boddekk

  Super informacje, dzięki za mega wskazówki, jestem pod wrażeniem !
  Zapraszam do oferty : pożyczka online

 • megi.bogucka

  Właśnie też postanowiłam zacząć 2018 rok z mądrego oszczędzania, m.in zmieniłam operatora komórkowego na Novum. Przekalkulowałam koszty i naprawdę polecam bo mają w tej chwilę super ofertę t-novum.pl/telefonia-komorkowa/

 • trejdoo.com

  Sposobów na aktywne oszczędzanie jest multum. Niektóre z banków umożliwiają systematyczne odkładanie części naszych zarobków na koncie oszczędnościowym, bez naszej wiedzy... Wyobraźcie sobie, że po roku wchodzimy na nasze konto oszczędnościowe i widzimy 2000 złotych oszczędności - fajnie, co?

 • Gość: [teardeals.com] 5.174.167.*

  Nowy rok to idealny czas na takie postanowienia. Do takiego zadania jednak trzeba się solidnie przygotować i nie iść na żadne ustępstwa!

© Ekspert Finansowy - Jak oszczędzać
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci